Genomics Symposium 2018

2 October 2018 from 09:00 – 17:00 (registration opens 08:30, lunch and coffee breaks provided)
Location: Museum für Naturkunde Berlin, Invalidenstraße 43, 10115 Berlin

Confirmed speakers

Katja Nowick (FU Berlin)
Human Evolution: How Gene Regulatory Factors and their networks might have shaped human specific phenotypes

Paulo Célio Alves (CIBIO-InBIO, Vairão)
TBA

Alice Dennis (Univ Potsdam)
Repeatability in the evolution of parasitoid infectivity

Felix Heeger (IGB/BAM)
Third generation DNA metabarcoding: Using the full rRNA operon as metabarcode for fungi

Katy Jones (BGBM)
Using hybrid capture and phylogenomics to understand the systematics within a tribe in the Sunflower family (Cichorieae; Compositae)

Sissi Donna Lozada Gobilard (Univ Potsdam)
Functional connectivity of aquatic plant species with different dispersal strategies in an intensive agricultural landscape

Yameng Lu (IGB)
Transcriptomic response (RNAseq) of Daphnia galeata under infection of the parasite Caullerya mesnili

Dino McMahon (FU Berlin/BAM)
Using comparative transcriptomics to understand the evolution of termite immunity

Demetrio Mora (BGBM)
German Barcode of Life 2 (GBOL2) – Diatom eDNA Metabarcoding in the context of the EU Water Framework Directive

Katja Reichel (FU Berlin)
Conservation genetics of the rare desert shrub Calligonum bakuense – a microsatellite GBS case study

Julien Roy (FU Berlin)
A hierarchy of ecological filters acts at a hierarchy of phylogenetic resolutions to shape the spatial distribution of arbuscular mycorrhizal fungi

Renita Danabalan (IZW/Robert Koch Institute)
TBA

Florine Degrune (FU Berlin)
TBA

Camila Mazzoni (IZW)
TBA

Marcela Uliano (IZW)
TBA

Registration

Anyone wishing to attend must register by email to genomics_biodiv@fu-berlin.de. Registration is limited to 80 participants and a few places remain open.

Attendees wishing to give a poster presentation (dedicated session with bar) should apply by sending an email to genomics_biodiv@fu-berlin.de. Include your name, career stage (e.g., student, post-doc, PI), home institute, title, abstract (max. 200 words).

Preliminary Schedule:
08.30-09.00 Registration
09.00-10.30 Session I – Welcome, Invited speakers and contributed talks
10.30-11.30 Postersand coffee
11.30-13.00 Session II – Invited speakers and contributed talks
13.00-14.00 Group photograph and Lunch
14.00-16.00 Session III – Invited speakers and contributed talks
16.00-17.00 Posters, coffee; reception with beer, wine